Výstava „Betlémy ze sbírek Muzea Karlovy Vary“.

Výstava „Betlémy ze sbírek Muzea Karlovy Vary“.

Krásu historických i současných betlémů můžete obdivovat v karlovarském muzeu. Každý z vystavených exponátů vypráví příběh, jenž vás přenese do doby, kdy vánoční tradice spojovaly celé generace. Tak si přijďte užít jedinečnou sváteční atmosféru a načerpat inspiraci pro nejkrásnější období roku.

Tradice betlémů je v Česku stará přes 400 let. Původně zdobily jen kostely a chrámy, postupně se ale rozšířily do všech domácností. Pokud si chcete prohlédnout ty, které jsou spojeny s naším regionem, vyrazte na výstavu do Muzea Karlovy Vary. K vidění zde budou nejenom historické betlémy, jako jsou například skříňové betlémy z Kynšperka nad Ohří, ale také současné – figurkové od Jiřího Laina, jež znázorňují města Karlovy Vary a Nejdek. Vernisáž výstavy navíc zpříjemní hudební vystoupení Folklorního souboru Dyleň.

Více informací nejen o aktuálně probíhající výstavě, která potrvá až do 19. ledna 2025, ale i o dalším programu Muzea Karlovy Vary, najdete na webu kulturní instituce.

Historie ručně vyráběných betlémů je bohatá a sahá až do středověku. Betlém, nebo také jesličky, představuje scénu narození Ježíše Krista, a jeho zobrazení se stalo oblíbenou tradicí v křesťanském světě, zejména během Vánoc.

První betlém údajně vytvořil svatý František z Assisi v roce 1223 ve městě Greccio v Itálii. Svatý František chtěl přiblížit příběh narození Krista místním lidem a použil k tomu živé osoby a zvířata. Tato živá podoba betlému inspirovala vznik statických modelů, které se začaly rozšiřovat po celé Evropě.

V 16. a 17. století se výroba betlémů stala populární v Itálii a Španělsku, odkud se rozšířila do střední Evropy, zejména do dnešního Německa, Rakouska a Česka. V tomto období byly betlémy vyráběny zejména v klášterech a kostelích, často jako rozsáhlé a detailní umělecké dílo.

V Česku se ručně vyráběné betlémy začaly rozšiřovat v 18. století. Byly vyráběny z různých materiálů, včetně dřeva, papíru, hlíny a později i vosku a cukru. Každý region měl své charakteristické styly a techniky. Například krkonošské betlémy byly známé svou bohatou výzdobou a složitými mechanickými prvky.

Betlémy se staly součástí rodinných tradic a byly často předávány z generace na generaci. V 19. století se betlémy začaly objevovat i v domácnostech běžných lidí. Byly menší a jednodušší než ty kostelní, ale stále velmi detailní a pečlivě vyrobené.

Dnes jsou ručně vyráběné betlémy stále populární. Umělci a řemeslníci po celém světě pokračují v této tradici, často s moderními inovacemi, ale zachovávají klasické prvky. V mnoha městech se pořádají výstavy betlémů, kde mohou lidé obdivovat práci současných tvůrců i historické kousky.

Ručně vyráběné betlémy tedy nejenže přinášejí duchovní a kulturní význam, ale také představují krásný příklad lidské tvořivosti a řemeslné dovednosti, která spojuje generace a kultury po celém světě.

(Zdroj: Karlovarský kraj, Muzeum Karlovy Vary, foto ilustrační)

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře